Kaynaklar
Cumartesi, 25 Nisan 2015 18:00

Araç Kaya Mezarları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

*Arkeolog Murat Karasalihoğlu'nun Üsküdar'a Kadar Kastamonu kitabı içinde yer alan metnidir.

Aşağı Güney Köyü Kaya Mezarı

Fotoğraf-18Amnias Vadisi dışında Kastamonu sınırlarında yer alan başka bir kaya mezarı da Kastamonu’nun güneybatısında yer alan Araç ilçesinin Aşağı Güney ve Kadınca köylerinin arasında yer alır. Beşik çatılı ve çok odalı bir plan tipine sahip olan mezarın ön cephesi yarım sütunlu olarak işlenmiş, buradan ana mezar odasına geçiş sağlanmıştır. Dikdörtgen mezar odası içinde bir adet ölü sediri yer alır. Tavanı düz olan mezar odasının diğer Paphlagonia kaya mezarlarında görülmeyen bir özelliği ile doğu ve batı duvarı boydan boya geçen mahyalara dik olarak atılan iki sıra yarım yuvarlak hatılların arasında kalan alanda, dikdörtgen kasetler vardır ve tam olarak bir düz damlı ahşap evin kopyası olarak görülür. Mezar, Geç Helenistik Dönem’den Roma Dönemi’ne kadar uzanan süreç içerisine yerleştirilir (Von Gall 1965, s. 103; Gökoğlu 1952, s. 85; Dökü 2008, 121). (Fotoğraf-18)

 Kadınca Köyü Kaya Mezarı

Fotoğraf-19Araç ilçesinde bulunan bir başka kaya mezarı ise Kadınca köyü sınırlarındadır. Düz damlı ve tek odalı olan bu mezarda basit bir cephe uygulanmıştır. Dikdörtgen bir kapıdan girilen mezar odasının kenarlarında ahşap öykünme hatıllar görülebilmektedir. Oda içerisinde ölü sediri yoktur. Mezar, Geç Helenistik Dönem’den Roma Dönemi’ne kadar uzanan süreç içerisine yerleştirilir (Dökü 2008, s. 121). (Fotoğraf-19)

Araç’ta ayrıca, Sofcular köyü Kaya Mezarları, Kral Harmanı Kaya Mezarları, İnek Tepesi Kaya Mezarları, Pınarbaşı Kaya Mezarı, Gâvurevi Kaya Mezarı, İnkaya Kaya mezarları ve Saltuklu Kaya Mezarları da yer alır (Gökoğlu 1952, s. 85-89).

Okunma sayısı: 2312 Son Düzenlenme Cumartesi, 25 Nisan 2015 18:18

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter