Kastamonu Çorbaları
Pazar, 22 Ocak 2012 00:03

Kastamonu Çorbaları

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çorbalar tesbit olunurken Kastamonu merkez ve mülhakatı muayyen bölgelere ayrılarak anket usulüne başvurulmuş ve bu suretle 361 adet fiş tanzim olunmuştur. Bu fişler tedkik olunarak birbirinin aynı olanlardan bir tanesi alınmak suretiyle çeşit ve isim bakımından ayrılıklar meydana çıkarılmıştır.

Bu araştırmaya göre birbirinden tamamen ayrı olan 38 çorba çeşidi tesbit olunmuştur. Bu çorbaların yapılışları aynı olduğu halde muhtelif yerlerde başka başka isimler aldığı görülmektedir. Meselâ: liste I'de işaret olunduğu gibi ana çorbalardan olan Tatar çorbasına, Azdavay'da kesme çorbası, Araç'ın bazı köylerinde hamur çorbası veya mercimekli hamur çorbası, İnebolu taraflarında mankır çorbası, denildiği gibi mercimekli bulgur çorbasına, Kastamonu ve Seydiler bölgesinde anakız çorbası, Daday köylerinde çakır çorba, arpa yarma çorbasına, Araç köylerinde göce çorbası, veya akdene çorbası, bulamaç çorbasına bazı sahil köylerinde un çorbası, Cide-Şehrebanı taraflarında yumuşak çorba, Taşköprü bölgesinde şaştım çorbası gibi adlar verilmektedir.

Bu isim ayrılıklarını da ilâve edecek olursak Kastamonu ve mülhakatında çorba sayısının 85?e ulaştığını görmekteyiz.

Çorbalardan bahsederken çorbalıkların da nasıl yapıldığına temas etmeden geçemedik. Meselâ: tarhana, bulgur, arpayarması, keşkek, tatar, makarna, erişte, tutmaç ve saire gibi çorbalıkların yapılış çeşitleriyle nevilerini de buraya dercetmiş bulunuyoruz.

Metin okunurken de görüleceği veçhile Kastamonu mutbağında tartıya müstenit ölçü yoktur. Burada kadının tecrübe, izan ve göz ölçüsü hâkimdir. Tartılı ölçü Kastamonu şehir ve kasabalarında bile henüz evlere girmiş değildir.

Biz çorbaları yazarken mahallinden aldığımız tabirleri mümkün mertebe bozmamaya ve aynen kullanmaya çalıştık.

Ahmet GÖKOĞLU

Tariflere ulaşmak için yandaki başlıklara tıklayabilirsiniz.

Okunma sayısı: 37018 Son Düzenlenme Pazartesi, 27 Nisan 2015 00:39
Bu kategorideki diğer içerikler: Köle Hamuru »

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter