İlçeden
Çarşamba, 30 Ocak 2013 18:46

HES Kazısında Kilise ve Mezarlık Ortaya Çıktı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çankırı, Kastamonu ve Karabük illerini kapsayan Eren HES Projesi'nin Araç'ın Çaykaşı, Terke, Yukarıgüney, Sofçular köyleri sınırları içinden geçen bazı bölümlerinde geçen yıl tarihi eserlerin ortaya çıkması sonucu 3. Derece Sit alanı ilan edildi.

Bu yıl Yukarıgüney köyü kısmında yapılan kanal çalışmaları sırasında bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen kilise ve mezar taşları ile sütun ortaya çıktı. Üzerlerinde figürlerin olduğu ve kanal çalışması sırasında kepçe tarafından gün yüzüne çıkan ve tahrip olan eserler, etrafa saçılmış olarak görüldü.

Kastamonu Müze Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda bölgede HES çalışmalarının durdurulduğu öğrenildi.

Yukarıgüney Köyü Muhtarı Yaşar Cambaz, köylerinin alt kısmından geçen alanda yapılan kanal çalışması sonrası tarihi eserlerin ortaya çıktığını söyleyerek, "HES çalışması kapsamında kanalların geçeceği bölgede kanal açma çalışmaları sırasında tarihi eserler ortaya çıktı. Bunun üzerine Kastamonu Müze Müdürlüğü ekipleri bölgeye gelerek inceleme yaptı. Burada çıkan malzemeleri havaların yağışlı olması nedeniyle gelip alamadılar. Tarihi eserler ortaya çıkınca Müze Müdürlüğü Kaymakamlığa yazı yazarak kanal çalışmalarını durdurdu" dedi.

Köylüler ortaya çıkan eserlerin çevreye dağılmış bir vaziyette korumasızca beklediğini söyleyerek, yetkililerin bölgede gerekli tedbirleri almalarını istedi. 

AGOS - 30 Ocak 2013

Okunma sayısı: 3365 Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Nisan 2015 11:14

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter