İlçeden
Cumartesi, 13 Şubat 2016 00:17

İşçiler Kıdem Tazminatlarını İstiyor Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kastamonu'nun Araç ilçesine bağlı İğdir köyünde bayan giyimi üzerine faaliyet gösteren ve iflas eden fabrikanın işçileri, ödenmeyen maaşlarını ve kıdem tazminatlarını istiyor.

İşçilerden 21 yaşındaki Tuğçe Buyurucu, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrikada ilk açıldığı günden bu yana çalıştığını söyledi.

İlk 3 yıldır hiçbir sorunları bulunmadığını, her şeyin güzel gittiğini anlatan Buyurucu, "Son 2 aylık süreçte maaşlarımız gecikmeye başladı. Patronumuz, 'Zor günler geçiriyoruz, idare edin' dedi. İdare ettik, sesimizi çıkarmadık. Son gece yarısına kadar da mesai yaptık. Yüklemeyi bir an önce yapıp maaşımızı almayı umut ettik. Ama bizim bu yaptıklarımıza karşı çekip gittiler. Biz oraya emek verdik, çalıştık, didindik. İçeride kıdem tazminatımız var, sonuna kadar da alacağız onu. Dilencilik yapmıyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İşçilerden Sabiye Tamirci (23) ise 3 yıl önce bir arkadaşının tavsiyesi üzerine fabrikaya iş başvurusu yaptığını, depo sorumlusu olarak çalışmaya başladığını belirtti.

Kasım ayında işlerin iyi gitmemeye başladığını dile getiren Tamirci, "Her şey yoluna girer diye düşündük, canla başla başla çalışmaya devam ettik. Bu şekilde bırakıp gidemezler. Maaşlarımızı, tazminatımızı istiyoruz, bunlar bizim hakkımız" değerlendirmesinde bulundu.

Dursun Tamirci (49) de fabrikada 2013 yılından bu yana güvenlik görevlisi olarak çalıştığını bildirerek, gece 14 saat, gündüz de 10 saat çalıştığını kaydetti. Tamirci, "Bindikleri arabaya mazot aldım. Bunun parasını da vermediler. Bu parayı bana ödemelerini istiyorum. Ben 3 yıldır işimde hiçbir aksaklık göstermedim. Kendi işimden daha fazla özen gösterdim" dedi.

Araç ilçesinde geçtiğimiz günlerde sabah işe gelen işçiler, fabrikanın makinelerinin götürüldüğünü görmüştü.

İHA

Okunma sayısı: 36858

1 yorum

  • Yorum Linki Sasmi taşcı Pazar, 07 Ağustos 2016 17:58 yazan Sasmi taşcı

    Kazananlar daima mücadele edenler olmuştur.Dünyaya ihracat yapan bir tekstil fabrikasının işcilerine asgari üçretten çalıştırması emek hırsızlıgının tavan yapmasıdır.20 Yıllık bir işcinin 1500 tl alması sömürünün boyutunu göstermektedir.
    Anayasal bir hak olan Sendika hakkını kullanmak isteyenlerin işten atılmaları demokrasiyi,hak aramayı içine sindirememektir.
    İşcileri,Arac halkını fabrikayı kapatırım,taşırım tehdidi BOŞ bir palavradır.Dünyanın neresine taşırsa taşısın yine İŞCİLER çalıştırmak zorundadır.İşcilere üçret ödemek zorundadır.
    EMEK EN YÜCE DEĞERDİR.

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter