İlçeden
Cumartesi, 23 Ocak 2016 22:05

Kastamonu Araç Yaylaları Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bu sıcak yaz günlerinde İstanbul’dan uzaklaşıp soğuk geceler geçirmek ve bol yıldızlı bir gökyüzü seyretmek için Kastamonu’nun Araç ilçesi yaylalarına doğru yola çıktık. Gideceğimiz güzergah İstanbul’dan 568 km. civarında. 6 buçuk saat sürecek bu yolculuğumuz için yerlerimizi alıyoruz. Bir gün önceden hazırladığımız kamp çantalarımızı araçlara yerleştirirken yol boyunca bize eşlik edecek olan ipodumuzun yanımızda olup olmadığını kontrol ederek hızlı şöförümüzle yola revan oluyoruz. Kastamonu ilinin büyük bir kısmını dağlık arazi kaplıyor. Ilgaz ve Küre dağları ve bu dağlar arasında ki saklı yaylaları, bana Heidi’nin yaşadığı o güzelim yaylaları anımsatıyor. Fırsatını bulduğum ilk anda Heidı gibi çimenlerin üstünde patikadan aşağı kendimi bırakmayı planlıyorum..

Araç ilçesini yeni öğrenenlerden olduğum için biraz utanıyorum. Zira ilçe Türkiye’nin en eski ilçelerinden birisiymiş. Kastamonu merkeze 44 km. mesafede Kastamonu – Karabük karayolu üzerinde yer alıyor. 3000 yıllık bir geçmişe sahip Araç’ın eski kaynaklarda adının ”Timanidis olarak geçtiğini, halkının savaşçı ve iyi at yetiştiricileri olduğunu öğreniyoruz. Araç adının nereden geldiğini merak ediyorum. Karadeniz ile iç bölgeler arasındaki ticari ve sosyal bağları kuran kervanların işlediği önemli bir yol güzergahında, önemli bir durak ve uğrak yeri olması dolayısıyla, ilçeye Araç adının verilmesine neden olmuş. Araç ilçesinin 118 belde ve köyü bulunuyor. Özellikle yaylaları görülmeye değer muhteşem yerler. İlçe, en eski ilçelerden biri olunca haliyle içinde pek çok tarihi eser barındırıyor. Araç Kalesi, Akhisar (Agsar) Kalesi , Şaban Kalesi, Erenbaba Kalesi, Araç’ta bulunan tarihi kaleler. Bunlardan başka Örencik Harabesi, Depdep harabesi, Aşağı Güney Harabeleri, Kesüt Harabesi, Çaykaşı (Soğandere) Kız kayası, Çaykaşı (Soğandere), Köklüyurt (Yukarı Gürne),gibi harebeleri bulunuyor. Munay, Fındıklı, Sıragömü, Kirazlı, Başköy, İkiornaz ise ilçenin yaylaları. İlçede her sene Temmuz ayında Araç Hacı Bekir Şekerciler Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivali düzenlenmekte.

Bu mis gibi çam kokan yemyeşil yaylalarda buz gibi sular içebilir, sonsuz evrenin genişliğindeki milyonlarca yıldızı teleskopla bakarcasına seyredebilir,anın ne kadar uzun bir zaman dilimi olduğunu hissedebilir, aylardır uyuyormuş hissine kapılarak güneş doğmadan uyanabilirsiniz bu yaylalarda..

*Yukarıdaki metin Gezgin Dergisi'nin 2013 yılının Ağustos ayında yayınlanan 78. sayısında Nurya Çakır tarafından kaleme alınmıştır.

**Fotoğraf : Serkan Yetgin

Okunma sayısı: 27843 Son Düzenlenme Cumartesi, 23 Ocak 2016 22:14

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter