İlçeden
Pazar, 13 Ağustos 2006 01:43

Bir Köy Kül Oldu !

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Çankırı’nın Bayramören ilçesi ile Kastamonu’nun Araç ilçesi Bahçecik köyü arasında dün çıkan, gece kontrol altına alınan, ancak bu sabah yeniden başlayan yangında 104 ev, 92 samanlık ve 74 ahır yandığı öğrenildi. Açıklama yapan Çankırı Valisi ise 76 haneli köydeki 50 evin tamamen yandığını söyledi.

Bayramören ilçesi Yaylatepe köyü yakınlarında çıkan yangında, güvenlik amacıyla 104 haneli köyde yaşayan 74 aile evlerinden uzaklaştırıldı. Yangında köydeki 104 ev, 92 samanlık ve 74 ahırın tamamıyla yandığı bildirildi.

Yaylatepe köyünde yaşayanlar, 10 kilometre uzaklıktaki Harmancık köyüne gittiler. Yangının, rüzgarın etkisiyle Harmancık köyüne doğru ilerlediği belirtildi.  

Jandarma ekipleri, köyün yakınında güvenlik şeridi oluşturarak, köylüleri, yanan Yaylatepe köyüne göndermemeye çalışıyor. Yangında şu ana dek kesin olmamakla birlikte 250 hektarın üzerinde Karaçam ormanının yandığı ifade edildi.

Yaylatepe Köyü Muhtarı Osman Akkaya, köyde bir tek evin bile kurtulmadığını, 2 vatandaşın da kaybolduğunu söyledi. Akkaya, çok sayıda hayvanın da telef olduğunu bildirdi.  

2 KÖY DAHA BOŞALTILDI
Kastamonu’nun Araç ilçesi Bahçecik köyü ve Bayramören ilçesi Çayırcık köyünde 30, Evkadı mahallesinde de 20 hane, yangının hızlı bir biçimde ilerlemesi nedeniyle boşaltıldı.

Orman yangının Bayramören ilçesine 35, Araç’ın Boyalı yerleşim merkezine de 30 kilometre uzaklıkta olması, bölgenin en yüksek tepesinde bulunması ve yolların bozuk olması nedeniyle müdahaleyi zorlaştırıyor.

Kastamonu, Araç, Samatlar, Çankırı, Çerkeş ve Bayramören ilçe belediyelerine ve orman işletmelerine ait arazözlerin yangını söndürmek için çalıştıkları, ancak havanın kararmasıyla birlikte müdahalede zorlandıkları öğrenildi.

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait C-130 tipi 2 adet tanker uçak, Kayseri’den yangın bölgesine gelerek havadan müdahale etti, ancak yangının ilerlemesini önleyemedi. Yangına Karabük’te konuşlandırılan Orman Genel Müdürlüğünün yangın söndürme helikopteri de müdahale etti.

YARDIM EKİPLERİNE SALDIRILDI
Evleri yanan ve sinir krizleri geçirerek gözyaşlarını tutamayan köylüler, yangın yerine ekiplerin geç ulaştığını iddia etti. Köy sakinleri, yardım getiren ekip araçlarına saldırdı. Jandarma ekipleri müdahale ederek olayların büyümesini engelledi. Ekiplerin ihmali yüzünden köyün yandığını iddia eden Yaylatepe köyü azalarından Halil Çam, şunları söyledi:

“Çankırı ile Kastamonu arasında çıkan yangını ekiplerin kontrol altına alındığı söylenmişti. Ancak tam anlamıyla çalışmadıkları için yangın rüzgarın etkisiyle köye sıçradı. Çok sayıda büyük ve küçük baş hayvanımız telef oldu. Ekipler evlerimizi söndürmek için hiç uğraşmadı. Gazeteciler geldikten sonra kül olmuş evlerimizin kalan alevlerine su tuttu.'' Çam, devletin yangına müdahale etmekte geciktiğini ileri sürdü ve "yangın söndü" diyerek bırakılmasının hata olduğunu savundu. 72 yaşındaki Mustafa Baltaş ise "Biz nereye gideriz, nereye sığarız. Hayvanlarım yandı. Traktörüm köyde kaldı" dedi.

Ormanda kaybolan hayvanlarını traktörle toplamaya çalışan 20 yaşındaki Mustafa Topaloğlu ise, "Herşeyimiz yandı. İneklerimiz yandı, evimiz yandı. Hiçbir şey kurtaramadık" diyerek yakınmada bulundu.

ÇANKIRI VALİSİ: YAYLATEPESİ KÖYÜ, AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK

Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Bayramören ilçesinde çıkan orman yangınından zarar gören Yaylatepesi köyünün "Afet Bölgesi" ilan edileceğini bildirdi.

Vali Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 79 haneli köyde 50 evin tamamen yandığını belirterek, 14 büyükbaş hayvanın da telef olduğunu söyledi.

Yangında, yaklaşık 65 hektarlık bir alanın yandığını ifade eden Öner, "11 Ağustos günü 15.30 sıralarında Bayramören ilçesi Yaylatepesi köyünde çıkan yangına ilk gün 2 helikopter ve 2 uçakla müdahale edildi. Bugün yapılan çalışmalara ise 4 helikopter katıldı.

Şu an yangın kontrol altına alındı. Ancak herhangi bir ters bir rüzgar halinde yangının tekrar başlamasını önlemek için soğutma çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyoruz."

"48 SAATTİR UYUMADIM"
Olaydan sonra yangın bölgesine gelerek, çalışmaları bizzat takip ettiğini bildiren Vali Ali Haydar Öner, 48 saattir uyumadığını belirterek, "Ama benim rekorum bu değil. 1985'de Aydın'ın Germencik ilçesinde çıkan bir yangında 3 gün boyunca hiç uyumadım. Şimdi de hiç uyumayı düşünmüyorum. Mağdur vatandaşlarımız rahat eden kadar bana da uyku yok" dedi.

Vali Öner daha sonra, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Olaydan sonra 24 saat içinde BEDAŞ ekiplerinin köye elektrik verdiğini, Çankırı Telekom Müdürlüğü ekiplerinin ise köyle telefon bağlantısını yeniden sağladığını vurgulayan Öner, yürütülen çalışmalara çok sayıda Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Çankırı'dan gelen 240 askerin de katıldığını bildirdi.

Bolu, Karabük, Kastamonu, Ankara, Çankırı, Ilgaz ve Çerkez itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini ve hala çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Öner, "Şu anda köye Kızılay'ın gönderdiği 60 çadır kuruldu. Yangından etkilenen Yaylatepesi köyü "Afet Bölgesi" ilan edilecek" dedi.

"KÖYE AFET KONUTLARI YAPTIRILACAK"
Öte yandan Yaylatepesi köyüne gelen Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz da incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Taymaz, yaptığı açıklamada, Bayındırlık İl Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışmalarını 2 gün içinde bitireceğini dile getirerek, devletin tüm kurumlarının burada görev başında olduğunu kaydetti.

Kızılay ekiplerinin bölgeye 1000 battaniye, 60 çadır, 60 portatif seyyar mutfak getirdiğini ve vatandaşlara yemek dağıtımına başladığını belirten Taymaz, "Köye afet konutları yapmak için çalışmalara başladık. Bu süre içerisinde evleri yanan vatandaşlara aylık 150 YTL kira yardımında bulunacağız. Yanan köye çok daha modern ve imarlı yeni evler yaptıracağız" dedi.

KÖYDEN DUMANLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR
< Bu arada yangında zarar gören evlerden, dumanlar yükselmeye devam ediyor. Yanan evlerin enkazında değerli eşyalarını arayan vatandaşlar, gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatarak, canlarını kurtarmanın mutluluğunu paylaşıyor.

Yaylatepe Köyü Muhtarı Osman Akkaya, yangının aniden rüzgarla birlikte evlerine doğru geldiğini, vatandaşların eşyalarını bile alamadan canlarını zor kurtardıkları söyledi.

Akkaya, 24 saat içinde devletin kendilerine yardım eli uzatmasından dolayı da memnuniyetine dile getirdi.

Çankırı Valiliği ekipleri, Yaylatepesi köyü ilkokulunun önüne kurdukları başvuru merkezine müracaat eden vatandaşlara ilk etapta 100'er YTL yardım dağıtmaya başladı. Bazı vatandaşlar ise Kızılay ekiplerinin kurduğu çadırlara yerleşti.

Yetkililer, gece yaşanan panik sırasında 2 vatandaşın kaybolduğu yönünde bir ihbarın yapıldığını ancak yapılan çalışmalar sonucunda da bu vatandaşlara ulaşıldığını kaydetti.

Kaynak : Milliyet

Okunma sayısı: 4952 Son Düzenlenme Pazar, 05 Nisan 2015 21:02

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter