Yöreden
Salı, 08 Eylül 2015 23:11

Çalık: Dernekçilik Algısı Değişmeli

Öğeyi Oyla
(0 oy)

TÜMKASDER’in Genel Başkanı Murat Çalık,“Dernekçilik toplumsal yarar üzerine çalışmalar yapan, hemşehrilerini faydalı işlere yönelten, aynı zamanda da doydukları bölgede iyilik hareketlerinin öncüsü olan kurumlar olmalı” dedi.

Sabahtan akşama kadar her masasında kağıt yada benzeri oyunlar oynanan, işsiz güçsüz takımı gibi bir görüntü sergileyen, zaman katillerinin pinekleme arenası olan, bundan daha da ağırı kadınların çalıştığı meyhane gibi görüntüler sergileyen derneklerin, zihinlerde yanlış algılar oluşturduğuna dikkat çeken Murat Çalık, “Bizim kıt kaynaklarımızla oluşturduğumuz yardımlardan, burslardan veya engelli akülü arabalarından faydalanmak isteyen bir başka ilin insanının, kendi memleketlerinin ismiyle kurulan derneklerini sorgulamasını, eleştirmesini, bir adım öteye giderek yaptığı işleri analiz etmesini istiyorum. Dernekçiliği, kumarcıların buluşma noktası, ayyaşların rakı, bira sofrası gibi kurgulayarak şimdiye kadar getirenlerin, artık yeni bir evreye geçip, kendilerine çeki düzen vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Derneklerin misyonu sadece piknik ve eğlence yapmak mı?

Dernekçilik anlayışına yeni bir bakış açısı ve vizyon kazandırmak gerektiğini söyleyen Murat Çalık, derneklerinin sadece belirli zamanlarda piknik yapmak, vur patlasın çal oynasın nitelikle festivaller düzenlemek, düğün, nişan, sünnet merasimlerine mecburi katılım ve cenazelerin memleketlere gönderilmesi işlevi dışında bir fonksiyon icra etmemesinin acı olduğunu belirti. Tüm derneklerin doğdukları yer dışında, doydukları bölgeler için nitelikli çalışmalar yapmak, katma değer üretmek, sosyal dokuya şefkat eli dokundurmak, sosyal yardımlaşmanın öncüsü olmak gibi bir misyon üstlenmesi gerekir. Her dernek, kendi bölgesinin umut, şefkat, merhamet elçisi, ekonomik sinerji oluşturan merkezi olursa, Adanalı, Karslı, Diyarbakırlı, Kastamonulu, Artvinli, Edirneli, Tekirdağlı tüm insanlarımız bir kardeşlik iklimini oluşturur, doyduğumuz yerler de muasır medeniyetin parlayan yıldızı olur” açıklamasını yaptı.

Okunma sayısı: 9161 Son Düzenlenme Salı, 08 Eylül 2015 23:16

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter