Yöreden
Cumartesi, 23 Mayıs 2015 15:52

Kastamonu'da HES'ler Yaban Hayatı Öldürüyor!

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde yapımı süren Hidroelektrik Santrali nedeniyle bölgedeki canlı yaşam büyük tehdit altında. Birkaç ay önce HES kanalında boğulmaktan son anda yaralı kurtarılan bir karaca, tedavi edildikten sonra doğaya salınmıştı. Ancak ortaya çıkan fotoğraflar pek çoğunun o kadar şanslı olmadığını ortaya koyuyor. HES nedeniyle geçit bulamadığı için pek çok karaca ölüyor. Hayvan hakları savunucuları yaban hayvanlarının korunmasına dair kanun hükümlerinin uygulanmasını talep ediyor.

Yaşanan hayvan ölümlerine sert tepki gösteren Hayvan Hakları Konfederasyonu Kurucular Kurulu, Marmara Hayvan Hakları Federasyonu, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu ve İstanbul Hayvan Hakları Derneği’nin ortalaşa yaptıkları yazılı açıklamada Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlıklarının duyarsızlıklarına dikkat çekti. Yapılan açıklamada şunlara değinildi:

“Akarsuların yataklarını beton ve taş setlerle kanallara dönüştüre Hes’ler yaban hayvanlarının suya ulaşmasını imkânsız hale getirdi...

Yüksek beton setlerden kayarak ve düşerek kanallarda can veren ya da susuzluktan ölen hayvan sayısı bilinmiyor. Elimizdeki görüntüler yüksek kanallarda hapsedilmiş yüzlerce akarsuyun yalnızca birinden.

Bir yandan sayısı fazla olan yaban hayvanlarının avlanarak öldürülmesini ihaleye çıkaran Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bir yandan da doğanın ve yaşayanların ölümüne Hes’lere verdiği izinle neden olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı…

Sözde korumaya çalıştıkları yaban hayvanlarının yok olduğunu gören ve Bakanlıklar karşısında eli kolu bağlı kanal Doğa Milli Parklar Koruma Bölge ve Şube Müdürlükleri.

Bu acımasız,bilimsel bilgiden uzak yalnızca rant amaçlı suyu yok eden yatırımların ülkemizde ve yeryüzünde insanıyla,hayvanıyla,bitki örtüsüyle,hayatı nasıl adım adım sonlandırdığını görmek ve anlamak için uzman olmaya gerek yok.

Hes çevrelerinde yaşayan tüm insanlar bu katliamların canlı tanığı zira bu garip projelerin uzun vadede yapacağı hayat üzerindeki ölümcül tahribat tartışılamaz bile...

Akarsu yataklarının hapsedilmesine, Hes’lere kesinlikle karşı çıkılmadır ve acilen yaban hayvanlarının erişebileceği nokta ve geçişlerin yapılması zorunludur.”

BİRGÜN

Okunma sayısı: 9959 Son Düzenlenme Cumartesi, 23 Mayıs 2015 16:32

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun.

Twıtter