Haberler

Resmi Gazete'de yayınlanan Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararına göre Gemi Köyü'nde yer alan ve aşağıdaki paftada gösterilen alan "Arkeolojik Sit" olarak tescil edilmiştir. Kararda şöyle denilmiştir:

‘Annem kanser’, ‘Babam yatalak’, ‘Sara hastasıyım’ gibi yalanlarla gazeteleri arayıp, çıkan haberlerin kupürleriyle il il, ilçe ilçe gezip yardım dilenen dolandırıcılardan birinin, parayı pavyonda harcarken bir kadınla çektiği selfie ortaya çıktı.

Ankara’da, ‘kendilerinin ve yakınlarının hasta olduğu’ yalanıyla gazetelerde haberlerinin çıkması için uğraşan dolandırıcıların sayısı son dönemlerde artmaya başladı. Gazeteleri arayıp, ‘Annem kanser’, ‘Babam yatalak’, ‘Çocuğuma ilaç alamıyorum’ ve ‘Sara hastasıyım’ gibi sözlerle haberlerinin yapılmasını isteyen kişiler, daha sonra çıkan haberlerinin kupürlerini alıp, il il, ilçe ilçe gezerek, iş adamları ve yardımlaşma kuruluşlarına kendilerini acındırıp para topluyor. 

Ankara Hürriyet, daha önce farklı gazetelerde haberleri çıkan kişilerden, son günlerde gelen telefonların artması üzerine, konunun üzerine gitti. Bir çoğu Kastamonu’nun Araç ilçesinden olan dolandırıcılarla ilgili Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik, bu şahısların gazetelerde çıkan haberlerle para toplamayı alışkanlık haline getirdiklerini doğruladı. Konuyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Çelik, şöyle konuştu:

Araç'ta, beldeyken köy statüsüne geçen İğdir köyü halkı, ulaşım ve doktor sıkıntısıyla PTT şubesinin kapatılmasına tepki için karayolunu kapattı.

Araç'ta beldeyken köy statüsüne geçen İğdir köyü halkı, ulaşım ve doktor sıkıntısıyla PTT ve banka şubesinin de kapatılmasına tepki amacıyla Kastamonu-İstanbul karayolunda ulaşımı durdurdu. Jandarma ile köylüler arasında arbede yaşanırken, yaklaşık iki saat kapalı kalan yolda bin araçlık konvoy oluştu. Eylem Vali Erdoğan Bektaş'ın köye gelmesiyle bitirildi.

Twıtter